Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Elektronická zabezpečovací signalizace

 1. 1. 2024

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) jsou finančně mnohem dostupnější, než si řada lidí myslí. Cenově jsou srovnatelné například s běžnými elektrickými spotřebiči, které jsou v každé domácnosti samozřejmostí. Samozřejmě, že jiná bude hodnota EZS určeného pro zabezpečení panelákového bytu ve třetím patře v malém městě a jiná pro zabezpečení luxusní vily v Praze.

Mozkem každého zabezpečovacího systému je ústředna.
Ta vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení a na základě jejich analýzy a v souladu s naprogramováním rozhoduje o vyhlášení poplachu.
Moderní EZS se zpravidla odjišťují buď pomocí klávesnice zadáním několikamístného vstupního kódu nebo stiskem tlačítka rádiového ovladače. Oba systémy jsou naprosto bezpečné. Možnost zadání kódu bývá omezena několika málo pokusy než dojde k vyhlášení poplachu. U ovládacích klíčenek bývá použit takzvaný plovoucí přenosový kód, který zcela znemožňuje jeho zkopírování.

Co se děje když zabezpečovací systém vyhlásí poplach?

Rozezní se interiérové sirény. Mají vysoký pronikavý zvuk a jejich hlavním cílem je odradit pachatele.
Rozezní se venkovní sirény. Ty mají naopak za úkol přilákat pozornost sousedů nebo kolemjdoucích. Výkonná siréna je doplněna intenzivním blikačem. Důležité je její kvalitní mechanické provedení. Siréna je chráněna proti neoprávněné manipulaci (otevření, utržení ze zdi apod.) a tyto pokusy ihned hlásí ústředně zabezpečovacího systému. Funguje tak vlastně jako předsunutý detektor sabotáže!
Majitel je o poplachu informován na mobil. K tomu se používají komunikátory využívající GSM síť mobilních operátorů nebo pevné telefonní linky. Na mobil přijde majiteli SMS zpráva a poplachové volání. Na dálku lze alarm mobilem i ovládat, zjišťovat jeho stav, ovládat spotřebiče v domě.
Přivolá se pomoc bezpečnostní agentury. Komunikátor předá zprávu o poplachu na pult bezpečnostní agentury a ta na místo vyšle nejbližší zásahové vozidlo. Tak je zajištěn zásah profesionálů přímo v objektu. Je rozhodně bezpečnější a účinnější svěřit tuto než pokusy zadržet pachatele vlastními silami. Tyto služby je možné si nezávazně vyzkoušet na celých 6 měsíců zcela zdarma v projektu OKO1 – www.hlidanizdarma.cz

Klasické nebo bezdrátové zabezpečovací systémy?

V naší firmě toto neřešíme – námi dodávané systémy mohou kombinovat oba způsoby.

Klasické drátové prvky EZS jsou navzájem propojeny kabely, kterými se přenáší napájecí napětí a veškeré informace. Naopak bezdrátové zabezpečovací systémy mezi sebou komunikují rádiově a snímače jsou napájeny z baterií. Spolehlivost a bezpečnost obou variant je srovnatelná a bezdrátové zabezpečovací systémy splňující přísné evropské normy pro EZS předčí řadu klasických drátových systémů.

Jaké jsou hlavní přednosti klasických systémů?

Drátové výrobky jsou většinou levnější než bezdrátové (prodraží se zde ale instalace kabeláže a zapojení detektorů) a většinou lze kombinovat komponenty několika výrobců v jedné instalaci. Není nutné měnit baterie ve snímačích, je však potřebné provádět preventivní prohlídky zabezpečovacího systému.

Jaké jsou hlavní přednosti bezdrátových systémů?

Samotná instalace je velmi čistá (s minimem vrtání a sekání) a rychlá (a tedy levná). Výsledný vzhled interiéru není narušen instalačními lištami. Systémy jsou velice snadno rozšířitelné o další prvky. Pokud přestěhujete nábytek, lze snadno bezdrátový prvek přemístit na jiné vhodné místo. Dokonce pokud se budete stěhovat, můžete si svůj zabezpečovací systém vzít snadno sebou.
Výběr zabezpečovacího systému

Při výběru zabezpečovacího systému je třeba především vycházet z toho, že systém EZS má za úkol chránit váš majetek v řádově vyšších hodnotách. Proto musíte mít jistotu, že se na váš zabezpečovací systém můžete spolehnout. Asi by nikoho nenapadlo kupovat poplachovou ústřednu na tržišti, ale ani nákup v supermarketech není tím nejlepším řešením.

Při poptávce systému EZS se ujistěte, zda je výrobek atestován dle normy ČSN EN 50131-1, která stanovuje základní požadavky na EZS systémy, případně i schválen Českou asociací pojišťoven. Pokud zabezpečovací systém používá některá rádiová nebo telekomunikační zařízení, potom musí zároveň splňovat i ČTÚ VO-R/10/06.2009-9. Tato schválení jsou určitou zárukou kvality EZS a výrazně Vám usnadní jednání s pojišťovnami o akceptaci zabezpečení objektu.

Montážní firma by vám měla prokázat, že vlastní koncesní listinu pro montáže EZS, ale i to, že byla dodavatelem nebo přímo výrobcem proškolena na instalaci daného zařízení. Solidní dodavatel s platným certifikátem Jablotronu vám dále poskytne záruku nad rámec zákonné dvouleté lhůty. Přesvědčte se, že dodavatel je seriózní firma s jistou historií, abyste za pár měsíců tuto firmu nehledali marně. Samozřejmostí je i zajištění servisu a případných oprav.
Tipy na závěr

Nepouštějte se do instalace EZS svépomocí. Kvalitní komponenty zabezpečovacího systému nejsou ještě zárukou bezproblémové funkce. Správná instalace je u systémů EZS více než kde jinde nutností. Profesionální firmy instalující zabezpečovací systémy vám na požádání zpracují konkrétní nabídku zabezpečení vašeho domu nebo bytu tak, aby bylo dosaženo maximální ochrany při rozumných investicích.
Při profesionální instalaci získáte u řady pojišťoven nárok na významnou slevu z plateb pojistného (např. u pojišťovny Allianz až 30%). Neprofesionálně zabezpečený byt vám může přinést i zklamání v podobě krácení pojistného plnění při pojistné události.
Současný daňový systém umožňuje účtovat při montáži EZS sníženou DPH. Daňový rozdíl pak většinou u bezdrátových zabezpečovacích systémů pokryje velkou část nákladů na odbornou montáž.

Profesionálním montážním firmám a tedy i jejich zákazníkům poskytujeme podstatně prodloužené záruční lhůty na naše komponenty. Obrátit se s instalací na profesionály se opravdu vyplatí.

Náhledy fotografií ze složky EZS